22 лютого в стінах Пологівської гімназії Основа» для учнів 8 – А класу, бібліотекарем Самарою Т.В. був проведений бібліотечний урок «Поети Наддніпрянщини»,

присвячений пам’яті видатного ученого-філолога, письменника, відомого громадського діяча, заслуженого діяча науки і техніки, академіка вищої школи, професора Запорізького національного університету Віктора Антоновича Чабаненка. Самара Т.В. ознайомила присутніх з біографією цієї цікавої людини і разом з гімназистами читала його поезії та обговорювали їх.

Майбутній учений народився 12 вересня 1937 року в селі Єлизаветівці Балківської сільради Василівського району Запорізької області. Закінчив Запорізький державний педагогічний інститут (1959) за фахом «учитель української мови та літератури і німецької мови». Від 1965 року працював у цьому інституті (з 1985 року – Запорізькому університеті, тепер ЗНУ). З 1985 року очолював кафедру загального і слов’янського мовознавства, в 1985–1996 роках був деканом філологічного факультету ЗНУ. Читав курси загального мовознавства, історії мовознавства, вступу до слов’янської філології, стилістики й діалектології. Доктор філологічних наук (1984), професор (1987).

В.А.Чабаненко - автор понад 700 наукових праць і 500 різних публікацій у періодиці. Найголовніші з його наукових робіт: монографії «Основи мовної експресії» (1984), «Стилістика експресивних засобів української мови» (2002), «Словник говірок Нижньої Наддніпрянщини» (тт. 1–4, 1992), «Фразеологічний словник говірок Нижньої Наддніпрянщини» (2001), «Великий Луг Запорозький. Історико-топонімічний словник» (1999), збірники статей «Славістичні студії» (2003), «Моя шевченкіана» (2006). Учений уклав ряд антологій та збірок народної творчості. Він підготував понад 20 кандидатів філологічних наук.

В.А.Чабаненко був головою спеціалізованої ради із захисту кандидатських дисертацій з українського мовознавства в ЗНУ, членом Урядової Правописної комісії. Учений здійснював велику громадську роботу. В 1989–1991 роках він очолював Запорізьку обласну організацію Товариства української мови ім. Т. Шевченка, в 1993–1996 роках – обласну організацію Конгресу української інтелігенції, пізніше – обласну «Просвіту». Був членом Національної спілки письменників України (1999).

В.А.Чабаненко - лауреат премій ім. П.Чубинського (1996), Я.Новицького (1999) та Д.Яворницького (2000). Товариством «Просвіта» ім. Т. Шевченка він був нагороджений медаллю «Будівничий України» (2000). Заслужений діяч науки і техніки України (2002). Відмінник освіти України (1995).

У 2005 році наукові заслуги В.А.Чабаненка отримали ще одне визнання: його було обрано дійсним членом АН вищої школи України.

Світла пам’ять про цього визначного вченого і педагога, прекрасну людину, палкого патріота своєї країни, назавжди лишиться в серцях українців. Всіх кого зацікавила творчість В.А. Чабаненка можуть завітати до гімназійної бібліотеки і прочитати його твори.

/Files/images/foto3/P2220011.JPG /Files/images/foto3/P2220012.JPG /Files/images/foto3/P2220013.JPG /Files/images/foto3/P2220015.JPG /Files/images/foto3/P2220016.JPG


фотоконкурс діти і читання

/Files/images/foto2/0-02-05-750c90a07cbfc9d34be81ca5c6195d807a23522e8fe7fddaa43d0dfeb15546b2_full.jpg /Files/images/foto2/0-02-05-f160486969c0c34a17fea4091be515dd7d7fc3621e6a3add1f3b95a7a8515dbb_full.jpg /Files/images/foto2/Маслюк Валерія.jpg /Files/images/foto2/00000.png /Files/images/foto2/0009.png /Files/images/foto2/9999.jpg

Віртуальна виставка: «Що читали наші батьки» https://drive.google.com/file/d/0B-xBumCYFvuVN1RwUTJaczYzWXM/view?usp=sharing

Буклет батькам: «Батьківська година читання» https://drive.google.com/file/d/0B-xBumCYFvuVNVB0M3g1QjRaQmM/view?usp=sharing

Буклет : « Зацікавити читанням» https://drive.google.com/file/d/0B-xBumCYFvuVcV9rd0Fsd2xxNnc/view?usp=sharing

Презентація книги Пологівської поетеси

Надії Демченко: «Відлуння поклику душі».

26 жовтня у гімназії «Основа» відбулася презентація збірки віршів Пологівської поетеси Надії Демченко «Відлуння поклику душі». Видати книгу – це як дати нове життя, пустити своє слово поміж люди. Мрія простої вчительки сільської школи збулася. Визначна подія сталася у житті української поезії, адже Надія Олександрівна зробила свій внесок у її розвиток. Пологівці давно знайомі із творчістю поетеси, її вірші друкувалися у збірках літераторів та районних газетах, і завжди знаходили відгук у серцях читачів. І напередодні Дня бібліотекаря , в бібліотеці гімназії з’явилась її книга з власним автографом.

Бібліотекар гімназії, Самара Т.В., підготувала для учнів 10-11 класів презентацію про життя та творчість поетеси. Всі присутні мали змогу не тільки познайомитися з біографією чудової жінки , а також послухати її гарну поезію у виконанні учнів - Дейдей Катерини, Шейко Катерини, Товстоног Вікторії, Василенко Анни, Чичерової Любові, Діденко Марії. Неповторні рядки про Україну, природу, людські почуття не залишили нікого байдужим. Наприкінці заходу, всі учасники мали змогу проявити власні поетичні здібності, складаючи сенкан. В поетичному дебюті гімназисти відобразили свої емоції та переживання, які на них навіяла поетична творчість Надії Демченко. Всі бажаючі запрошуються познайомитися із поезією Тарасівської поетеси в бібліотеці гімназії.

/Files/images/foto2/PA270054.JPG /Files/images/foto2/PA270056.JPG /Files/images/foto2/PA270058.JPG

літературний конкурс

Знайомство з книгою.

Маленькою була я, і моя бабуся

Мені подарувала книгу чарівну.

Була вона яскрава та новенька,

Й розповідала про лисичку гомінку.

Яка вона була сварлива та хитрюща,

Та все ж руденьку пожаліла я -

І стала книжечка улюблена моя.

Ця перша зустріч – незабутня і чудова,

Наповнювала душу добротою!

З тих пір читаю я багато

І дружбу з книгою ціню.

Знайомство з світом мудрості й любові

Назавжди залишилося зі мною!

Маслюк Валерія.

Учениця 6-А класу.

Любов до книги.

Із раннього дитинства

Казки я полюбляла,

Що моє матусі вуста

Мені лагідно промовляли.

І огортали добром та теплом,

Як матусині руки ласкаві.

Почала я виростати –

Стала книгу дуже поважати!

Кожен день її тримаю,

Скільки розуму я маю!

Великих поетів - Франка і Шевченка

колись всі твори прочитаю,

Бо книжки я полюбляю.

Багато часу витрачаю,

Щоб знання покращити,

Творчий світ побачити!

Шеставіна Надія.

Учениця 6-А

Подлєсна

Анастасія,

учениця 11 класу.

Моя перша книга.

Коли мені було років 7, мені батьки подарували книгу «Аладдін і чарівна лампа», яка згодом стала моєю улюбленою. З нею я пізнала світ пригод, чудес та магії і поринула в світ, де на кожному кроці була небезпека та жахливий інтерес до подальших подій в житті героя. Аладдін став моїм улюбленим героєм . Читаючи книгу, я була з ним на рівні «найкращі друзі». Він така людина, якій би я змогла довірити саме найпотаємніше, і в ньому я б ніколи не сумнівалася.

Я дуже хвилювалася, коли Аладдіну було погано, і раділа, коли він одержував перемогу над ворогами. Мені дуже сподобалась перша зустріч Аладдіна та Жасмін, а також епізод, коли він знайшов «чарівну лампу з джином» , який став йому другом.
Пригоди в житті Аладіна наповнені магією. Чисте та добре серце героя допомагало йому пережити труднощі. У нього нічого не було, окрім Абу – маленької мавпочки, яка завжди була разом з ним. Так, Аладін, був не ідеальною людиною, він крав їжу у торговців, це погано, але він був самотнім хлопчиком, якому треба було виживати. Казка «Аладдін і чарівна лампа» дуже цікава, повчальна, приємна та актуальна в наш час. Нам потрібно не забувати про щирість почуттів, про допомогу та взаємоповагу. Я вдячна батькам, що вони мені подарували цю книгу. Я впевнена, історію про хлопчика з щирим серцем, я буду читати своїм дітям.

Екскурсія до бібліотеки.

Книга – це один з головних засобів навчання, розвитку та душевної насолоди. Спілкування з книгою допомагає оволодіти певними знаннями, прилучає до культурних надбань і цінностей українського народу, його звичаїв і традицій. Читати систематично й осмислено дітей навчає школа, а бібліотека допомагає залучати до читання книжок, пропагує книгу, розвиває художній смак і самостійність суджень дітей. У зв’язку з цим бібліотекар приділяє велику увагу пошуку активних форм пропаганди літератури, які забезпечують формування у школярів щоденної потреби в читанні книг, роботі з ними. З цією метою, в рамках Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек, який проходив з 1 по 31 жовтня 2016 року в шкільній бібліотеці гімназії «Основа», було організовано пізнавально-оглядову екскурсію -«Знайомство з бібліотекою». До бібліотеки завітали наймолодші майбутні читачі - учні 1- Б класу разом зі своїм вчителем Драбчук Оленою Володимирівною. Екскурсію провела бібліотекар гімназії Самара Тетяна Вікторівна, яка ознайомила дітей з книжковим фондом бібліотеки, провівши захоплюючу мандрівку книжковими та тематичними виставками, що представлені у відділі обслуговування 1-4 класів. Бібліотекар познайомила дітей з правилами користування книгою та бібліотекою, ознайомила з їхніми формулярами, а також з тематичними полицями дитячого фонду. Особливе захоплення викликала у дітей виставка «Чарівне місто -Казкарія». Цікавим доповненням екскурсії стала захоплююча вікторина «Відгадай казкового героя» та аукціон загадок. Весело та радісно було в цей день в бібліотеці. Діти, які побували на екскурсії, мали змогу записатися до бібліотеки і стати її читачем. Всім дуже сподобалась цікава та пізнавальна екскурсія, про що свідчили слова вдячності від наших маленьких гімназистів.

/Files/images/foto2/PA280005.JPG /Files/images/foto2/PA280008.JPG/Files/images/foto2/PA280013.JPG/Files/images/foto2/PA280014.JPG

Бібліотекар гімназії: Самара Т.В.

Для Вас, батьки!

Як привчити читати підлітка.

Перше, що повинні зрозуміти батьки, які мріють перетворити своє чадо в книголюба, – це те, що змусити його полюбити книги вони не зможуть ніколи.

А от зробити так, щоб підліток зацікавився читанням, допоможуть наступні заходи.

Діти, мама і тато яких читаютьчасто і з захопленням, рідко залишаються байдужими до друкованого слова. Батьки повинні бути прикладом для своїх дітей. Якщо вони не читають, вимагати цього від молодших членів родини вони просто не мають права.
Пробудити у підлітка бажання читатичасто допомагає цікава для нього книга. Знайти її можна в книжковому магазині або в бібліотеці, якщо піти туди з дитиною. Взагалі дітей треба водити до книгарень та бібліотек якомога частіше. Гарна книга в красивів палітурці не залишить байдужою жодну дитину. Бажано вибирати ті твори, які підлітку буде нескладно сприймати. Сучасним дітям дуже подобаються книги, за мотивами яких були створені їхні улюблені фільми.
Щоб прищепити дитині-підлітку інтерес до читання, рекомендується переказувати йому цікаві або смішні моменти з книг. Можна також спробувати заінтригувати його, сміючись під час читання. Діти дуже цікаві. Підліток напевно запитає у батька, що його розсмішило, і не полінується прочитати твір, особливо, якщо він невеликий за обсягом.
Корисно купити дитині ілюстровану енциклопедію. Дітям подобаються такі видання, зазвичай вони із задоволенням гортають яскраві сторінки і читають невеликі інформаційні статті.
Відмінним стимулом почати читати для дитиниперехідного віку є його участь в словесних іграх. Ці ігри можуть стати частиною сімейного дозвілля.

Ось приклади деяких з них.

«Хто знає більше слів». Правила елементарні: ведучий загадує букву, а учасники протягом однієї хвилини намагаються написати на листках паперу якомога більше слів, в яких вона є.
«Вгадай букву». Ведучий загадує букву, гравці намагаються її вгадати, називаючи слова. Якщо в названому слові задумана буква є, ведучий говорить: «Так».
«Складіть слова». Учасникам гри пропонується яке-небудь довге слово, і протягом хвилини вони повинні скласти з букв, які є в ньому, як можна більше інших слів. Використовувати одну й ту ж букву двічі при цьому не дозволяється.

Підштовхує дитину до читання і спільне з батьками розгадування сканвордів і кросвордів. Всі члени родини можуть розділитися на команди і змагатися в цьому мистецтві.

Якщо ваш син чи донька активно цікавляться сучасними гаджетами, можна подарувати зручну і сучасну електронну книгу.

Чого не можна робити

Намагаючись привчити підлітка до читання, деякі мами починають забороняти йому грати в комп’ютер або виходити на вулицю до друзів, пропонуючи натомість провести час з книгою.

Вони роблять помилку. Протиставляючи читання комп’ютеру або телевізору, батьки тим самим породжують у дитини неприйняття книг.

Тим мамам і татам, які хочуть, щоб їхня дитина-підліток полюбив читання, не рекомендується також вдаватися до наступних методів:

Порівняння з іншими дітьми, які читають багато і охоче. Вийде ефект, зворотний очікуваному.
Тиск на дитину.Не можна змушувати його читати ті книги, які йому не подобаються. Це надовго відіб’є у підлітка інтерес до читання. Якщо йому більше подобаються журнали або статті на сайтах в інтернеті, нехай читає їх. Це теж корисно.
Пропозиція книг з великою кількістю незнайомих слів.Якщо після кожного прочитаного абзацу дитині необхідно буде звертатися до тлумачного словника, вона і сторінки в книзі до кінця не дочитає.

Ішими словами, щобзробити книгу другом підлітка, потрібно показати йому, що ця дружба дійсно може подарувати багато приємних моментів. Домогтися цього методом батога неможливо. А ось шляхом переконання – цілком реально. Тож бажаю успіхів вам, шановні батьки.

Бібліотекар гімназії: Самара Т.В.


Поради книголюбам

/Files/images/bbloteka/3339.JPG


Знаменні дати 2015 року

Вересень 2015

1 День знань Початок Другої світової війни (1939) 140 років від дня народження Е. Р. Берроуза (1875-1950), американського письменника-фантаста
7 145 років від дня народження О. І. Купріна (1870-1938), російського письменника
8 Міжнародний день писемності
11 130 років від дня народження Д. Г. Лоуренса (1885-1930), англійського письменника
13 Міжнародний день пам'яті жертв фашизму
15 125 років від дня народження А. Крісті (1890-1976), англійської письменниці
16 Міжнародний день охорони озонового шару
17 80 років від дня народження К. Е. Кізі (1935-2001), американського прозаїка
21 Міжнародний день миру
23 115 років від дня народження С. І. Ожегова (1900-1964), російського вченого-мовознавця
26 Європейський день мов
29 170 років від дня народження І. К. Карпенка-Карого (Тобілевича) (1845-1907), українського драматурга
30 Всеукраїнський день бібліотек

Жовтень 2015

1 Міжнародний день музики Міжнародний день людей похилого віку
2 Всесвітній день посмішки Міжнародний день боротьби проти насилля
3 120 років від дня народження С. О. Єсеніна (1895-1925), російського поета
4 День працівників освіти
5 Всесвітній день учителів
11 13О років від дня народження Ф. Моріака (1885-1970), французького письменника
14 День українського козацтва День захисника України
21 Міжнародний день шкільних бібліотек
22 80 років від дня народження Б. І. Олійника (1935), українського поета 145 років від дня народження І. О. Буніна (1870-1953), українського та російського письменника, перекладача
23 95 років від дня народження Дж. Родарі (1920-1980), італійського письменника
28 День визволення України від фашистських загарбників

Листопад 2015

6 160 років від дня народження Д. І. Яворницького (1855-1940), українського історика, археолога, фольклориста, етнографа, письменника, поета 90 років від дня народження Опанаса Заливахи, українського художника-шістдесятника
9 День української писемності та мови
13 165 років від дня народження Р. Л. Стівенсона (1850-1894), англійського письменника
16 Міжнародний день толерантності
17 Міжнародний день студента
19 Міжнародний день відмови від паління
20 Всесвітній день дитини
21 Всесвітній день вітань
27 Всесвітній день інформації
28 День пам'яті жертв голодомору 100 років від дня народження К. М. Симонова (1915-1979), російського письменника
30 180 років від дня народження М. Твена (1835-1910), американського письменника

Грудень 2015

1 Всесвітній день боротьби зі СНІДом
4 140 років від дня народження Р. М. Рільке (1875-1926), австрійського поета
5 195 років від дня народження А. А. Фета (1820-1892), російського поета
10 Міжнародний день захисту прав людини
14 175 років від дня народження М. П. Старицького (1840-1904), українського письменника, режисера, актора, театрального і громадсько-культурного діяча День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС
25 120 років від дня народження Г. Г. Верьовки (1895-1964), українського композитора, хорового диригента
30 150 років від дня народження Дж. Р. Кіплінга (1865-1936), англійського прозаїка, поета, казкаря

Знаменні дати 2016 року

Січень 2016

1 Новий рік
4 200 років від дня народження О. О. Шухевича (1816-1870), українського письменника й перекладача
12 140 років від дня народження Дж. Лондона (1876-1916), американського письменника, публіциста
14 125 років від дня народження О. Е. Мандельштама (1891-1938), російського поета 105 років від дня народження А. Н. Рибакова (1911 -1998), російського письменника
15 145 років від дня народження А. Ю. Кримського (1871 -1942), українського історика, сходознавця, фоль­клориста, письменника, перекладача
24 240 років від дня народження Е. Т. А. Гофмана (1776-1822), німецького письменника
27 125 років від дня народження П. Г. Тичини (1891-1967), українського поета 190 років від дня народження М. Є. Салтикова-Щедріна (1826-1889), російського письменника
29 150 років від дня народження Р. Роллана (1866-1944), французького письменника

Лютий 2016

2 115 років від дня народження В. П. Підмогильного (1891 -1937), українського письменника
9 575 років від дня народження А. Навої (1441-1501), узбецького поета, мислителя, просвітителя, державно­го діяча
12 145 років від дня народження Л. Мартовича (1871 -1916), українського письменника, громадського діяча
13 135 років від дня народження Е. Фарджон (1881-1965), англійської дитячої письменниці
16 185 років від дня народження М. С. Лескова (1831-1895), російського письменника
17 110 років від дня народження А. Л. Барто (1906-1981), російської письменниці
22 210 років від дня народження Л. І. Боровиковського (1806-1889), українського поета-романтика
25 145 років від дня народження Л. Українки (Л. П. Косач-Квітки) (1871-1913), української поетеси, громадської діячки

Березень 2016

1 Всесвітній день котів
3 205 років від дня народження А. Л. Могильницького (1811-1873), українського поета Всесвітній день письменника
8 Міжнародний жіночий день
9 130 років від дня народження Г. І. Нарбута (1866-1920), українського графіка
12 80 років від дня народження В. Хемільтон (1936-2002), американської письменниці
20 Всесвітній день землі
21 Всесвітній день поезії
22 Всесвітній день водних ресурсів
27 145 років від дня народження Г. Манна (1871-1950), німецького письменника
28 125 років від дня народження О. А. Слісаренка (1891-1937), українського письменника
29 135 років від дня народження М. Підгірянки (М. О. Ленерт-Домбровська) (1881 -1963), української поетеси 175 років від дня народження Марусі (М.С.) Вольвачівни (1841-1910), української поетеси

Квітень 2016

1 День Сміху Міжнародний день птахів
2 Міжнародний день дитячої книги
4 День Інтернету
7 Всесвітній день здоров'я
9 195 років від дня народження Ш. Бодлера (1821-1867), французького поета
11 Міжнародний день визволення в'язнів фашистських концтаборів
12 Міжнародний день польоту людини в космос
13 110 років від дня народження С. Беккета (1906-1989), ірландського письменника
16 175 років від дня народження X. Д. Алчевської (1841 -1920), українського педагога-просвітителя
21 200 років від дня народження Ш. Бронте (1816-1855), англійської письменниці
23 Всесвітній день книги та авторського права
26 30-та річниця Чорнобильської трагедії

Травень 2016

5 170 років від дня народження Г. Сенкевича (1846-1916), польського письменника
6 160 років від дня народження 3. Фрейда (1856-1939), австрійського психіатра, засновника психоаналізу
7 155 років від дня народження Р. Тагора (1861-1941), індійського письменника
8 День пам'яті та примирення
9 День Перемоги
14 145 років від дня народження В. С. Стефаника (1871-1936), українського письменника і громадського діяча
15 125 років від дня народження М. О. Булгакова (1891-1940), російського письменника
20 105 років від дня народження А. Шмідт (1911 -1995), ірландської письменниці
31 90 років від дня народження Дж. Крюса (1926-1997), німецького письменника

https://drive.google.com/open?id=0B-xBumCYFvuVMXN3V1FFWmpnUVk буклет Леся Українка

https://drive.google.com/open?id=0B-xBumCYFvuVY1RFWEUxLXdXMUE Буклет Іван Франко

Кiлькiсть переглядiв: 218

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.

Фотогалерея

КУ«ПОЛОГІВСЬКА ГІМНАЗІЯ «ОСНОВА»ПОЛОГІВСЬКОЇ РАЙОННОЇ РАДИ ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Запорізька область, м. Пологи, вул. Ульянова 83/МТС2

Тел/факс (06165) 50006, 23815, 23583

e-mail: pologyschool3@gmail.com

Дата останньої зміни 09 Січня 2019

Цей сайт безкоштовний!