Шановні батьки!

У Вас підростає майбутній першокласник. Маленькому школяру необхідно володіти такими якостями, як самостійність, відповідальність за доручену справу, організованість, достатня фізична готовність, висока культура суспільної поведінки, любов до праці та навчання, бажання до отримання нових знань. Всі ці якості формуються у дітей поступово, протягом всього дошкільного дитинства. Однією з головних умов успішного навчання школяра є гарне мовлення дитини.

Що ж буде перевіряти логопед? Майбутній школярик повинен знати своє прізвище, ім»я, по батькові, дату народження, вік, домашню адресу, як звати батьків, їх професію. Дитина повинна знати пори року, мати достатній словниковий запас. Логопедичне обстеження включає в себе обстеження граматичної сторони мовлення, тобто вміння дитини будувати різні за будовою речення, утворювати слова з допомогою суфіксів, префіксів, узгоджувати слова за родом, числом та відмінком. Перевіряється вміння дитини вживати дієслова, іменники, прикметники, займенники. Обстежується зв»язне мовлення шестирічної дитини, тобто дитина повинна розповідати про пережиті події, описувати оточуючі предмети, розкривати зміст картини. Дитина повинна знати та вміти розповідати народні казки, твори дитячих письменників, вірші. Логопед перевіряє вміння дитини розподіляти предмети за групами: одяг, транспорт, взуття, птахи, овочі, фрукти...

Обов»язково обстежується звукова сторона мовлення, формування якої завершується до 5 років. Якщо у дитини виявлено порушення звукової сторони мовлення, перевіряється будова та моторика артикуляційного апарату. Також перевіряється сформованість фонематичних процесів, тобто вміння чути, розрізняти та виділяти звуки мови.

Все обстеження проводиться в ігровій, доступній дитині формі за допомогою картинок. Гарні знання майбутнього школяра залежать від того, яку допомогу дитина отримує від дорослих.

В дошкільному дитинстві не закінчується процес оволодіння мовленням. Збагачення словника, розвиток граматично правильної мови, удосконалення вміння за допомогою мови висловлювати свої думки, цікаво і виразно передавати зміст художнього твору буде продовжуватись в шкільні роки та протягом всього життя. Але до приходу в 1 клас дитина повинна оволодіти базовою програмою дитячого закладу.

Батьки повинні знати, що мова дитини розвивається під впливом мови дорослих і залежить від мовленнєвої практики, соціального та мовленнєвого оточення, від виховання та навчання, які починаються з перших днів її життя. Обов»язково розмовляйте зі своєю дитиною під час всіх видів діяльності, а саме приготування їжї, прибирання, вдягання-роздягання, гри, прогулянок та інші. Розмовляйте про те, що ви робите, бачите, що робить дитина, що роблять другі люди, обговорюйте все, що бачить Ваша дитина. Говоріть використовуючи правильно побудовані фрази, речення. Ваше речення повинно бути на одне-два слова довше, ніж у дитини. Старайтесь задавати дитині відкриті запитання. Це буде стимулювати дитину використовувати декілька слів для відповіді. Обов»язково видержуйте паузу, щоб у дитини була змога говорити та відповідати на запитання. Розкажіть коротку розповідь, історію. Потім допоможіть дитині розповісти цю історію Вам або ще комусь. Допомогайте дитині збагачувати словник новими словами. Виберіть декілька нових слів (частини тіла, іграшки, продукти харчування...), поясніть їх значення, дайте змогу дитині повторити ці слова. Якщо дитина вимовляє їх з помилкою, зацікавте дитину і продовжуйте їх заучувати. Навчайтесь кожного дня. Не пропонуйте дитині багато вправ за один раз. Якщо бачите, що дитина втомилась та відволікається, краще відкладіть заняття. Але проводити заняття з дитиною необхідно систематично, 2 -3 рази на тиждень. Виберіть оптимальний час для занять, краще зранку. Будьте терпеливі під час самостійної роботи дитини. Якщо у дитини під час виконання завдань виникають труднощі ніколи не робіть роботу за неї. Краще запропонуйте декілька варіантів вирішення завдання і нехай дитина обере потрібний, правильний або виправить Вашу помилку.

Шановні батьки, пам»ятайте, що добрі плоди приносить тільки та робота, яка виконується з бажанням. Тому старайтесь щоб Ваші заняття з дитиною були цікавими. Хваліть дитину за кожну правильну відповідь, не сваріть дитину за помилки. Гарне ставлення до малюка, похвала, ігрова форма занять, моменти змагання - підвищать інтерес дитини до навчання, а тому підвищиться його результативність.

Приклади вправ, які будуть запропоновані дитині при обстеженні мовлення логопедом дитині:

І. Обстеження вимови звуків та слів:

1. Вимова звуків в різних позиціях.

2. Складова структура мовлення. (порушення часто вказує на те, що у дитини були або ще є вияви загального недорозвинення мовлення).

ІІ. Обстеження будови та моторики артикуляційного апарату .

ІІІ. Обстеження фонематичної системи:

  1. Розрізнення близьких фонем.

А) послухати назви предметів, та знайти на малюнку. Де коза? Де коса?

Або граємося в гру: я буду говорити слова, і коли я помилюся плесни в долоні

(коса, коса, коса, коза, коса).

Б) ПОСЛУХАТИ І ПОВТОРИТИ СКЛАДИ ТА СЛОВА:

Па-ба па-ба-па то-до то-до-то

Пити – бити – мити

Шити – жити – лити

Виділення певного звука з ряду звуків.

“Впіймай звук!”. Поясніть дитині, що ви будете вимовляти різні звуки, а їй потрібно буде плеснути в долоні - “впіймати звук”, коли вона почує певний звук. Необхідно дотримуватись принципу від простого до складного:
- звук [а] серед у, у, а, у;
ВИЗНАЧЕННЯ НАЯВНОСТІ ЗВУКА В СЛОВІ:

А) визначити чи є певний звук у почутому слові;

ІV. Обстеження словника дитини

  1. Узагальнення
  2. Зайвий малюнок чи слово.
  3. Назвати дію:

Що робить, як пересувається.

  1. Підібрати ознаки предметів:

Стрічка – яка, каша –яка …

Підібрати:

А) антоніми (гра навпаки):

V. Обстеження граматичної будови мовлення:

  1. Оповідання за серією картинок
  2. Уміння використовувати прийменники

А)Складання речення за малюнком

Кiлькiсть переглядiв: 68

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.

Фотогалерея

КУ«ПОЛОГІВСЬКА ГІМНАЗІЯ «ОСНОВА»ПОЛОГІВСЬКОЇ РАЙОННОЇ РАДИ ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Запорізька область, м. Пологи, вул. Ульянова 83/МТС2

Тел/факс (06165) 50006, 23815, 23583

e-mail: pologyschool3@gmail.com

Дата останньої зміни 09 Січня 2019

Цей сайт безкоштовний!